Listopad 2021

Konkurs Bóbr już za nami

Konkurs Bóbr jest międzynarodowym konkursem z zakresu informatyki oraz technologii informacyjnej i komunikacyjnej. Głównym celem konkursu jest rozwój i kształtowanie myślenia algorytmicznego oraz popularyzacja posługiwania się technologią informacyjną i komunikacyjną .

W tym roku naszą szkołę reprezentowało  25 Bobrów z klas 4-8.


 

 


 

Międzynarodowy Dzień Tolerancji

Jest to święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 16 listopada w 1995 roku z inicjatywy UNESCO. Jak mówi Deklaracja Zasad Tolerancji:

”Tolerancja to szacunek, akceptacja i uznanie bogactwa różnorodności kultur na świecie, naszych form wyrazu i sposobów na bycie człowiekiem. Sprzyja jej wiedza, otwartość, komunikowanie się oraz wolność słowa, sumienia i wiary. Tolerancja jest harmonią w różnorodności. To nie tylko moralny obowiązek, ale także prawny i polityczny warunek. Tolerancja – wartość, która czyni możliwym pokój – przyczynia się do zastąpienia kultury wojny kulturą pokoju”

Dzień ten stał się okazją do refleksji nad własną postawą w odniesieniu do innych osób – kolegów, koleżanek. 16 listopada 2021r. klasa 6A przeprowadziła ”burzę mózgów” na temat – Czym jest dla Nich tolerancja?


 

Święto Niepodległości

11 listopada to jedna z najważniejszych dat w dziejach Polski – święto odzyskania niepodległości. Przez 123 lata kraj nie istniał na mapie, żył jednak naród i jego kultura. Wierzono, że tak długo jak one trwają, nie trzeba tracić nadziei na odzyskanie niepodległości.
W naszej szkole uczniowie wraz z nauczycielami uroczyście świętowali Dzień Niepodległości. Każda klasa obejrzała film „Droga do niepodległości”, który został przygotowany przez klasę 8a i 8b pod kierunkiem wychowawców p. Kamili Dżaman-Wojtusik oraz p. Doroty Przybylskiej. Aby bardziej podkreślić powagę i uroczysty charakter tego wyjątkowego dnia, uczniowie przyszli do szkoły w strojach galowych, odśpiewali hymn Polski oraz ułożyli „żywą flagę”.


 

Wycieczka klasy 7b do Teatru Capitol

05.11 klasa 7b pod opieka pani Magdy Witczymiszyn i pani Agnieszki Gołąb, wybrała się do Teatru Capitol na spektakl pt. „Friends”.

Piękny, roztańczony , pełen piosenek musical wykonali młodzi artyści.

Spektakl ten porusza ważne tematy, mówi o tym, że panujące śród młodzieży hejtowanie, nie jest już modne!

Musical „Friends” wspiera program # JestemzSOS prowadzony przez Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce. Program promuje empatię , tolerancję wśród rówieśników. Część dochodu z biletów, przeznaczona jest na pomoc podopiecznym Stowarzyszenia.


 

Przepisujemy Tolkiena!

Z okazji 130. rocznicy urodzin J.R.R. Tolkiena nasza szkoła włącza się do ogólnopolskiej akcji pt. „Przepisujemy Hobbita i Władcę Pierścieni,” która polega na odręcznym przepisaniu fragmentu powieści w dowolnym kroju i dowolnym narzędziem.

Uczniowie klasy 6a podjęli się tego wyzwania na zajęciach kształcenia kreatywności, prowadzonych przez panią Magdę Witczymiszyn.

Wszystkie przepisane teksty nadesłane z różnych instytucji i osób prywatnych zostaną złożone w całość, z których powstanie książka upamiętniająca wielkiego twórcę fantasy.

Nasi Uczniowie, będą  mieli swój udział w tym dziele.


 

Szkoła Pamięta

Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. Z tej okazji uczeń naszej szkoły przygotował gazetkę ścienną poświęconą postaci ważnej dla historii – Józefowi Piłsudskiemu.

Klasa 5b uczestniczyła w wycieczce patriotycznej do Puszczy Kampinoskiej. Uczniowie odwiedzili miejsca straceń Polaków walczących o wolność Ojczyzny, oddali hołd poległym i zapalili znicze.

Na terenie Puszczy Kampinoskiej znajduje się wiele miejsc straceń. W 1942 roku na Wydmach Łuże leżących na obrzeżach Puszczy, okupanci przeprowadzili zbiorowe egzekucje polskich więźniów politycznych. W Laskach, na terenie Wólki Węglowej odnaleziono m.in. ciała ofiar holokaustu i żołnierzy AK. Niestety, nie udało się ustalić tożsamości wszystkich osób straconych w egzekucjach Pierścienia Warszawskiego. Po ekshumacji szczątki zamordowanych osób  pochowano na cmentarzu w Palmirach.

 


 

Accessibility